Stare drewno pełne harmonii

Stare deski podłogowe — ich unikatowy wygląd, charakterystyczny zapach i naturalna struktura — oto co czyni stare drewno ponadczasowym produktem. Piękno desek podłogowych z odzysku tkwi także w ich użyteczności. Stare deski podłogowe sprawdzą się zarówno na korytarzu, w sypialni, jak i w salonie, a nawet kuchni — w tym ostatnim pomieszczeniu jednak stare drewno musi być systematycznie pielęgnowane — po to by zachowało swoją nieskazitelną fakturę na dłużej.

Stare drewno — jak o nie dbać?

Jak czyścić stare drewno? - biją się z myślami Ci, którzy postawili na ten surowiec w swoim mieszkaniu.
Systematycznie — odpowiadamy — tylko wtedy stare deski podłogowe z odzysku nie stracą na wartości, a z roku na rok będą prezentowały się coraz lepiej. Jako profesjonaliści w swojej dziedzinie zapewniamy, że im starsze drewno — tym lepsze. Stare deski drewniane, które oferujemy, mają co najmniej 30 lat, co sprawia, że są one towarem, który wymaga należytej konserwacji.

Czym czyścić stare drewno?

Wielu entuzjastów starego drewna twierdzi, że surowiec, który przez dekady był eksponowany na różne czynniki atmosferyczne — nie powinien ulec zniszczeniu w warunkach domowych, ponieważ nie grożą mu tam żadne wichury, ulewne deszcze, promieniowanie UV, czy siarczyste mrozy. Nic bardziej mylnego — istnieje duże prawdopodobieństwo, że drewno w pomieszczeniach mieszkalnych zużyje się znacznie szybciej aniżeli na zewnątrz.

Głównym powodem do snucia takich przewidywań są środki chemiczne. Osoby, które do czyszczenia starych desek podłogowych zastosują preparaty skomponowane na bazie różnych detergentów, z pewnością, doprowadzą do jej szybszego ścierania się — i to wbrew swoim oczekiwaniom.

Jak myć drewnianą podłogę?

Zamiast sięgać po specyfiki wątpliwego pochodzenia, które opatrzone adnotacją ,,numer jeden wśród środków do czyszczenia podłóg” można znaleźć w każdym hipermarkecie, lepiej nabyć ich łagodniejsze odpowiedniki. Drewno to surowiec naturalny, który, choć mocny i trwały zasługuje na delikatne traktowanie. Burze, czy promienie słoneczne nie osłabiają jego struktury — wpływają jedynie na kolorystykę. Środki czyszczące — przeciwnie — niszczą włókna drzewne, nie ingerując zbytnio w ich barwę.

Oleje do podłóg drewnianych

Czym więc czyścić stare drewno? Najlepiej stosować w tym celu olejowoski, które nadadzą podłodze blasku i uczynią ją antystatyczną, hamując osadzanie się kurzu i pyłu. Warto we tym miejscu wspomnieć, że zabrania się czyszczenia podłóg ze starych desek drewnianych mokrymi i szorstkimi mopami. Deski podłogowe z odzysku należy przecierać wyłącznie lekko wilgotną i miękką ścierką, ale tylko w razie konieczności.

Jak konserwować stare drewno?

Świetnym sposobem na wyczyszczenie starego drewna są także szczotki na wiertarkę, które można nabyć w każdym markecie budowlanym. Po założeniu na uchwycie wiertarskim specjalnych nakładek czyszczących można precyzyjnie i dogłębnie wyczyścić stare deski podłogowe z odzysku i przywrócić ich pierwotny kolor.

Jaki impregnat do starego drewna?

Aby utrwalić ten efekt, można również zabezpieczyć podłogę pokostem lnianym, czyli nietoksycznym impregnatem wytwarzanym z nasion lnu. Wszelkie inne specyfiki mogą uszkodzić powłokę, a nawet wyeksponować zarysowania… dlatego warto stosować się do porad związanych z właściwą pielęgnacją starych desek podłogowych i czyścić ją wyłącznie dedykowanymi preparatami.