Stare drewno pełne harmonii

Nasi przodkowie wiedzieli, co dobre. Jedli produkty, które samodzielnie wyhodowali. Prowadzili aktywny tryb życia, przez co zdecydowanie rzadziej chorowali, a jeśli chodzi o wystrój wnętrz — do produkcji mebli używali wyłącznie prawdziwego drewna. To tłumaczy, dlaczego byli zdrowsi i żyli dłużej!
 
Ze względu na postęp technologiczny — niestety nie możemy cofnąć się do czasów przeszłych pokoleń. Możemy jednak podarować sobie namiastkę ,,dawnego życia” i wykorzystać stare deski z odzysku do aranżacji naszych mieszkań! Wówczas przekonamy się, że ma to dobroczynny wpływ na nasze zdrowie!

Stare drewno w pomieszczeniach przywodzi na myśl atmosferę sielskości i rustykalizmu. Świetne efekty aranżacyjne, jakie możemy osiągnąć dzięki wykorzystaniu naturalnych desek to jednak nie wszystkie korzyści płynące z posiadania naturalnego drewna w mieszkaniu. Co jeszcze zawdzięczamy drewnu?

Jaki wpływ na zdrowie ma stare drewno?

To zdumiewające, ale prócz wielu zalet technicznych, naturalne drewno wywiera korzystny wpływ również na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Liczne badania wykazały, że osoby, które przebywały w pomieszczeniach, w których podłoga, meble, czy panele były wykonane z drewna, doświadczały znacznie mniej stresu i miały lepsze samopoczucie niż Ci, którzy mieszkali w pokojach, gdzie znajdowały się meblościanki z płyty PCV.
Co więcej, obecność drewna w mieszkaniu sprzyja również lepszej koncentracji i ogólnemu skupieniu.

Deski z odzysku 

Drewno to naturalny surowiec, który ma także właściwości bakterio i grzybobójcze, dzięki czemu świetnie sprawdza się w domach alergików. Drewniane powierzchnie są łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ kurz się na nich nie osadza. Wszystko dzięki zjawisku elektryczności statystycznej, które znacznie wpływa na komfort funkcjonowania alergików w drewnianych przestrzeniach. Poza tym drewno poprawia jakość powietrza w zamkniętych przestrzeniach i hamuje rozwój alergenów.  

Projektowanie biofilne

Ogromny potencjał zdrowotny, jaki kryją w sobie deski z odzysku, które pozyskujemy z rozbiórki chat, spichlerzy i stodół należących niegdyś do starszych pokoleń, hołdują także biofilii, czyli projektowaniu biofilnemu, które nawiązuje do naturalnych procesów przyrodniczych.
Sposobem na wykorzystanie desek z odzysku w aranżacjach w stylu biophilis design jest wykonanie mebli ze starego drewna olchowego lub udekorowanie ścian drewnianymi panelami 3D.

Drewno a zdrowie

Drewno, jak żaden inny surowiec sprzyja naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Zmniejsza emisję CO² do atmosfery oraz koi nerwy. Osoby, które urządziły swoje mieszkanie w zgodzie z naturą — ich podłogi zdobi stare drewno, a ściany są pokryte designerskimi deskami z odzysku — mogą cieszyć się obcowaniem z naturą. Jak się bowiem okazuje, posiadanie mebli, czy podłogi ze starego drewna jest porównywalne z bezpośrednim kontaktem z naturą. Warto więc zainwestować w stare drewno, aby czerpać z tego zyski przez lata!