Stare drewno pełne harmonii

Czy postarzane drewno jest bezpieczniejsze od starego?

Drewniane meble, podłogi czy panele naścienne wracają do łask. Piękno drewna było doceniane już od wielu lat, także i dziś zainteresowanie nim ciągle wzrasta. Aktualnie na rynku jest dostępne wiele opcji, dlatego nie każdy jest pewny, która z nich jest najlepsza do dekoracji domu.

Jednym z największych dylematów jest wybór między postarzanym a starym drewnem. Początkowo może wydawać się, że nie ma większej różnicy, jednak tak naprawdę może ona wiele zmienić.

Jak postarza się drewno?

Drewno postarzane wydaje się świetnym wyborem, ale czy na pewno tak jest? Aby uzyskać efekt starego drewna, należy zacząć od przygotowania nowego surowca.

Pierwszym krokiem jest ścinanie drzew. Dopiero później producenci nadają mu efekt starości. Za pomocą szczotkowania, uszkadza się jego fragmenty. Dzięki temu zabiegowi, drewno posiada uwypuklone słoje. Usuwanie miękkich elementów, pozwala nadać mu rustykalny wygląd, który jest naturalny w starym drewnie.

W ten sposób producenci chcą uzyskać efekt drewna, które było wystawione na wszelkie warunki atmosferyczne: działanie Słońca, mrozu i deszczu

Aby jak najskuteczniej oddać charakter „starego drewna” wykorzystuje się również chemiczne barwienie. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych etapów. Dzięki wykorzystaniu taniny, a także garbników można uzyskać pożądany kolor wiekowego drewna.

Dlaczego warto wybrać stare drewno, zamiast postarzanego?

Przy dekoracji mieszkania warto wybrać solidne materiały, które posłużą przez długi czas. Szczególnie ważne jest, aby dobrać trwałe deski podłogowe, ponieważ to one mogą być najbardziej narażone na uszkodzenia. Stawiając na stare drewno, nie należy obawiać się jego braku trwałości. Dzięki temu, że drewno było wystawione zarówno na deszcz, mrozy jak i upały, to z pewnością wytrwa również w zaciszu domowym.

Niestety nie ma tej pewności w przypadku drewna postarzanego. Wynika to z braku wiedzy na temat wieku, jakie osiągnęło ścięte drzewo. Aby stworzyć meble trwałe, drzewo powinno mieć od 80 do 120 lat. Niestety nie ma pewności, czy drewno postarzane osiągnęło taki wiek.

Ekologia przede wszystkim!

Stare drewno to o wiele bardziej ekologiczny wybór, ponieważ wykorzystuje się drewno z rozbiórek m.in. stodół, domów czy płotów. Dzięki temu można dodać ciepłego klimatu bez konieczności wycinki kolejnych drzew.

Jednak jednym z największych plusów tego wyboru jest fakt, że jest ono jak najbardziej naturalne. Do jego obróbki nie trzeba wykorzystywać chemii do barwienia, jak w przypadku drewna postarzanego. Stare deski są już naturalnie piękne i nie potrzebują dodatkowych ulepszeń.

 Należy jedynie oczyścić je ze szkodników za pomocą obróbki termicznej. W ten sposób powstają deski sztorcowane. Brak chemicznych środków pozwala na bezpieczne korzystanie ze starego drewna w salonie, a nawet w pokoju dziecka.

Nie tworzymy „postarzanego drewna”. Dajemy najlepszą możliwą opcję, czyli wyselekcjonowane stare drewno.