Stare drewno pełne harmonii

Jak odnowić stare drewno?

Stare drewno to naturalny surowiec, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie powłoka na meblach ze starego drewna może się wytrzeć, a drewniana podłoga zacznie skrzypieć. Jeśli nie chcesz nakrywać swojego ulubionego stolika obrusem, aby zakryć wady na blacie, a na myśl o trzeszczącej podłodze w salonie aż Cię przeszywa… Już teraz przeczytaj nasz poradnik o tym, jak odnowić stare drewno. Im wcześniej zareagujesz na pierwsze przebarwienia pojawiające się na drewnie, tym lepiej!

Konserwacja starego drewna

Jak odnowić stare drewno, aby ochronić je przed nieubłaganym biegiem czasu? To pytanie, które zadaje sobie wielu entuzjastów stylu skandynawskiego, czy osób hołdujących idei zero waste. Meble ze starego drewna, stare deski podłogowe, czy boazeria z desek z odzysku to ponadczasowe elementy wyposażenia wnętrza. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich czyścić, czy konserwować. Wręcz przeciwnie, o stare drewno trzeba dbać.

Co więcej, aby odnowić stare drewno, nie wystarczy kupić kilka detergentów z hipermarketu. Takimi środkami można nawet uszkodzić strukturę naturalnego surowca, ponieważ w ich składzie znajdują się chemikalia. Do codziennej pielęgnacji np. mebli drewnianych zaleca się korzystanie z olejowosków - oleju kokosowego, czy oleju lnianego, które impregnują powłokę, nie ingerując w strukturę drewna.

Problemy ze starym drewnem

Korniki w meblach

Stare deski z odzysku z naszej oferty zostały oczyszczone i wysuszone w specjalnych wysokotemperaturowych komorach ciśnieniowych - nie ma w nich więc korników ani innych insektów. Jeśli jednak meble ze starego drewna, które posiadasz, nie zostały poddane podobnej obróbce, bo odziedziczyłeś je po przodkach - powinieneś użyć specjalistycznego preparatu na bazie rozpuszczalnika - to powinno pomóc zwalczyć „niechcianych gości”.

Przebarwienia na drewnie

Aby poradzić sobie z uporczywymi przebarwieniami, najlepiej przygotować roztwór składający się z 850 ml wody, 100 hg kwasu ortofosforowego i 50 g kwasu szczawiowego.

Popękane drewno

Jeśli stare drewno rozpada się pod wpływem nacisku - warto zaimpregnować je odpowiednim preparatem w miejscu pęknięć. To spowolni proces rozpadu.

Pleśń i grzyb na drewnie

Grzyby pleśniowe powstają przede wszystkim w miejscach, w których wilgotność powietrza przekracza 80%. Grzyby, które rozwijają się na drewnie, pogarszają jego kondycje, a także szkodzą człowiekowi. Stąd należy możliwie szybko się ich pozbyć. Jak to zrobić? Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości środek grzybobójczy, który usunie pleśń. Stosowanie chemikaliów w tym przypadku jest konieczne, ponieważ mechaniczne usunięcie pleśni nie zahamuje jej dalszego rozwoju. Podobnie jest zresztą z starym drewnem porośniętym mchem, czy glonami. Je także najpierw należy spryskać odpowiednim preparatem.

Odnawianie starego drewna

Po rozwiązaniu problemów ze starym drewnem i zlikwidowaniu przebarwień, korników, czy usunięciu pleśni i grzybów - warto dokładnie wyszlifować powierzchnię (szczególnie jeśli była wcześniej impregnowana) do surowego drewna.

Jaki impregnat do drewna?

Następnie należy nałożyć powłokę ochronną w postaci impregnatu, najlepiej naturalnego. Oleje wnikną w strukturę drewna, ochronią ubytki i zabezpieczą przetarcia. Trzeba jednak pamiętać, aby stosować je tylko na twarde gatunki drewna.

Jeśli stare drewno wcześniej uległo biokorozji, warto sięgnąć po lakier, który zapewni mu lepszą ochronę, odporną na zarysowania.

Dobrym sposobem jest także lakierobejca, która sprawdza się w przypadku starych desek na ścianę lub boazerii.

Jeśli natomiast stare deski, które Państwo posiadacie, nie spełniają już Państwa oczekiwań i nie prezentują się już tak dobrze, jak kiedyś - zapraszamy do skorzystania z oferty Antik-Holz Profis. Stare deski z odzysku, belki drewniane, czy panele 3D zostały poddane profesjonalnej obróbce, dzięki czemu zachowają świetny wygląd na dekady.