Stare drewno pełne harmonii

 Stare drewno z klasą!

W aranżacjach wnętrz stare drewno to surowiec, który dodaje ciepła i przytulności mieszkaniu. Jego nieszablonowy wygląd i historia sprawiają, że jego dodatek zapewni niepowtarzalny charakter każdemu wnętrzu.

Jest to możliwe dzięki zmianom, które przez wiele lat zachodziły w drewnie, by uzyskać nadzwyczajny efekt!

Działanie Słońca na drewno

Cały proces starzenia się drewna jest długotrwały i wymaga stałego wystawienia na warunki atmosferyczne.

Dzięki temu, że deski ze starego domu lub stodoły są narażone na stały kontakt ze Słońcem, ich kolor się zmienia. "Wypalanie” drewna przez promienie słoneczne sprawia, że deski otrzymują unikalną strukturę, a z czasem zmienia się również kolor drewna. Według leśników cały proces starzenia się drewna można nazwać szarzeniem. Wraz z ubiegającym czasem, drewno ciemnieje, a najczęstszymi barwami, które osiągają, są:

  • Ciemnożółty,
  • Brązowy,
  • Jasnoszary.

W procesie starzenia się drewna, niektóre rodzaje drzew wykazują większą odporność na zmiany barw. Należą do nich między innymi:

  • jesion,
  • buk,
  • dąb,
  • grab.

W ten sposób każda deska posiada swój unikatowy wygląd, który jest nie do skopiowania przez świeżo ścięte drzewo lub drzewo postarzane.

Deszcz i powietrze naturalnymi stolarzami

Pomimo znaczącej działalności Słońca w starzeniu się drewna, na jego działanie wpływają również wiatr i deszcz. Deszcze na przestrzeni lat wypłukują substancje, które są rozpuszczalne w wodzie. Natomiast wiatr gwarantuje osadzanie pyłów i osadów na starym drewnie.

To w połączeniu z działalnością Słońca sprawia, że stare deski wyglądają unikatowo i zagwarantują oryginalne wnętrze mieszkań.

Dlaczego wybór starego drewna jest trafiony?

Podczas sprzedaży starych desek bardzo często pojawiają się wątpliwości ze strony Klientów. Do jednych z nich należą pytania dotyczące trwałości i bezpieczeństwa. Wbrew pozorom stare bale drewniane, stare deski podłogowe lub inne wyroby mogą okazać się o wiele bardziej wytrzymałe, ponieważ było dobrze przygotowane wiele lat wcześniej.

Stare drewno było ścinane w okresie zimowym, aby zachować żywicę. Była to gwarancja, że drewno pozostanie trwałe i posłuży na długi czas. Dzięki temu precyzyjnemu działaniu i odpowiedniej konwersacji, wykorzystanie starych desek będzie nadal bezpieczne.

Dodatkowym atutem starego drewna było jego odpowiednie przygotowanie. Świadomość i wiedza na temat rodzajów drewna była duża, dlatego rzemieślnicy wykorzystywali drewno mądrze, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Stolarze, przygotowując stodołę lub dom, precyzyjnie wymierzali docinanie drewna, a także wiedzieli, w którym miejscu najlepiej wbić gwoździe. W ten sposób zagwarantowali długotrwałość tego surowca, nie uszkadzając cennych elementów drzewa. Dzięki temu możliwe jest ponowne wykorzystanie surowca.